Nagłośnienie w sali konferencyjnej – na co zwrócić uwagę?

6 kwietnia, 2020 by Brak komentarzy

Sala konferencyjna jest pomieszczeniem niezwykle ważnym w firmie. Jeżeli zdecydowałeś się na jej zorganizowanie, to oznacza, że naprawdę jej potrzebujesz i będziesz z niej korzystał. Jeżeli tak, to musi być przygotowana w sposób perfekcyjny, aby praca na niej przebiegała spokojnie i pomyślnie. Jednym z najważniejszych aspektów jeżeli chodzi o salę konferencyjną jest jej nagłośnienie. Bez względu na wielkość sali, bez względu na to, jak często będzie ona użytkowana, dźwięk musi rozchodzić się w niej w taki sposób, aby nikt z obecnych na sali nie miał żadnych problemów z dobrą słyszalnością. Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Nagłośnienie w każdej sali, nie tylko konferencyjnej, ale również każdej, na której gromadzą się słuchacze, ma ogromne znaczenie. Sala kinowa, sala konferencyjna, sala, na której ma się odbyć rozdanie nagród, szkolenie, sala koncertowa, sala weselna – bez dobrego nagłośnienia żadna impreza, wydarzenie i spotkanie nie będzie udane.

Duży wybór

Rodzajów sprzętów do nagłośnienia jest obecnie na rynku naprawdę bardzo dużo. Producenci, zarówno ci bardziej, jak i mniej znani, proponują całą masę ciekawych rozwiązań. Jak powinniśmy wybierać sprzęt? Najlepiej zaufać fachowcom – pracownikom sklepów oraz firmom, które zajmują się profesjonalnym montażem zarówno nagłośnienia, jak i całych systemów np. do sal konferencyjnych. Mamy wtedy pewność, ze dostaniemy fachową poradę – nie tylko dotyczącą samego sprzętu, ale również jego ustawienia na danej powierzchni. Dopasowanie sprzętu nagłaśniającego do celów oraz do pomieszczenia, to jedno z najważniejszych zadań!

Rodzaje nagłośnień

Jest wiele rodzajów nagłośnień. Dobiera się je w zależności od potrzeb. Pierwszy typ nagłośnienia, to nagłośnienie kinowe. Innym jest nagłośnienie eventowe, a jeszcze innym nagłośnienie konferencyjne. W tym przypadku, chodzi nam szczególnie o nagłośnienie do sali konferencyjnej. Nagłośnienie powinno zostać dopasowane do wielkości i specyfikacji takiego pomieszczenia.

Rozmieszczenie układów na sali

Mogłoby się wydawać, że ustawienie stołów, a wiec układ sali konferencyjnej, będzie miał drugorzędne znacznie. Jednak, jest inaczej. Nagłośnienie zależy właśnie od tego, jaki rodzaj układu jest na sali. Przykład? Bardzo często sale konferencyjne tworzy się poprzez ułożenie mebli i miejsc w tzw. podkowę. W takim przypadku, stosuje się przede wszystkim multifony. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie rozmów przez wszystkich uczestników konferencji, zebrania. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które sprawdza się najlepiej. Nieco inaczej wygląda sprawa z nagłośnieniem, kiedy mamy do czynienia z salą, w której krzesła, meble, ustawione są jedno za długim w rzędach. Takie ustawienie nazywany układem teatralnym. Jeżeli na sali jest takie ustawienie, lub jest takie planowane, wtedy konieczny jest zakup całych zestawów głośnikowych, które ustawiane są one w różnych częściach sali. Oczywiście ustawienia w sali mogą być różnorodne i dlatego należy pamiętać o wynajęciu specjalisty, który doradzi nam jakie nagłośnienie w danych warunkach sprawdzi się najlepiej.

Uwaga! wiele firm oferuje możliwość wynajęcia sprzętu. Jest to dobre i korzystne rozwiązanie, ale tylko wtedy, gdy eventy, wydarzenia i konferencje, które organizujemy są bardzo sporadyczne. Jeżeli są częste, lub chcesz mieć prawdziwą, wygodną sale konferencyjna, najlepiej zainwestować w stały, własny, wysokiej jakości sprzęt.

Problemy nie świadczą dobrze o firmie

Kady problem techniczny, który przydarzy się podczas ważnego spotkania, konferencji czy prelekcji, niestety nie zostanie dobrze odebrany przez zgromadzonych. Przede wszystkim należy pamiętać o komforcie zebranych. W końcu pojawili się oni po to, aby posłuchać ciekawego wykładu, nauczyć się czegoś, zrozumieć, poprawić jakość pracy. Jeżeli nagłośnienie będzie źle, to tylko zmarnują oni swój cenny czas. poza tym, każdy kłopot np. z nagłośnieniem, czy inny kłopot sprzętowy, zostanie negatywnie zapisany przez uczestników na koncie firmy. Niestety – od fachowych i rzetelnych firm wymaga się wyjątkowo dobrego przygotowania. Chcesz być uznawany za partnera godnego podjęcia z nim współpracy? W takim razie musisz dbać o każdy szczegół i aspekt prowadzonej przez siebie działalności.