Jakie typy iniekcji murów stosowane są w budownictwie?

30 marca, 2020 by Brak komentarzy

Jeżeli chodzi o budownictwo, iniekcja jest jedynie wprowadzaniem odpowiednich środków do tych środowisk, które tego wymagają. Celem jest zwykle uszczelnienie lub po prostu wzmocnienie. To metoda, która okazuje się być przydatną w wielu sytuacjach, wiele zależy jednak od tego, w jaki materiał wprowadzane są środki.

Na pewno nie da się wysnuć wniosku, że iniekcja murów to proces należący do skomplikowanych. Na samym początku, koniecznością jest wykonanie w obiekcie otworów iniekcyjnych, za pośrednictwem których będzie wtłaczany środek pod ciśnieniem, czyli iniekt. To płynna substancja, której właściwości sprawiają, że tężeje. Dzięki temu, jej parametry umożliwiają nam osiągnięcie pożądanego efektu, czyli uszczelnienia lub wzmocnienia budowli. Iniekcja jest bezinwazyjną technologią, a w związku z tym przy pracach nie ma wymogu rozbiórki, ani też jakiejkolwiek ingerencji w konstrukcję, prowadzenia ciężkich i długich robót ziemnych, ale też nie powoduje, że należy wyłączyć obiekt z eksploatacji. Wymienia się sporo korzyści tego rozwiązania. Istnieją różne rodzaje iniekcji, które zależne są od tego, jaka jest konieczność zastosowania.

Grawitacyjna

Iniekcja tego typu, wykorzystywana jest szczególnie po zaimpregnowaniu porowatych konstrukcji budowlanych, tak samo w przestrzeniach pustych, ale i w kawernach. To sposób, który wymaga wywiercenia otworów w ścianie, wlewając do niej specjalny iniekt. Później należy odczekać tyle, aż preparat zdąży wchłonąć, a kolejno możliwe jest uzupełnienie poziomu płynu. Podczas iniekcji grawitacyjnej, wysycanie ścian trwa dość długo, bo od 24 do 48 godzin. Metoda te okaże się mało efektywna w wypadku murów mokrych, a niemożliwe jest je stosowanie, jeśli mury mają wyjątkowo dużą grubość.

Ciśnieniowa

Ten sposób jest zwykle stosowany podczas hydroizolacji budynków, a dodatkowo pozwala ona również na wprowadzanie do murów iniektu, który będzie mógł wzmocnić konstrukcję. Konieczne jest tutaj wywiercenie małych otworów. Do nich montowane są pakery lub też inaczej mówiąc iniektory, a poprzez nie wtłacza się uszczelniającą substancję. Jak wskazuje sama nazwa, substancja wprowadzana jest pod odpowiednim ciśnieniem. Dobór jej, będzie w szczególności zależał od rodzaju i zakresu prac, ale również stopnia zawilgocenia ścian.

Strukturalna

Iniekcję strukturalną wykonuje się wykorzystując odpowiednie chemiczne środki, w celu zabezpieczenia ścian budynku, aby nie wnikała do nich wilgoć z gruntu, a także by były one wzmocnione, a cała konstrukcja uszczelniona. Metodę tę można śmiało wykorzystać w wypadku morzyć ścian, ale też przy tych zawilgoconych.

Kurtynowa

Wyjątkowo podobnie, jak przy poprzednim sposobie, kurtynowa iniekcja stosowana może być w tych miejscach, gdzie widnieją mokre i wilgotne ściany. Jest ona wykorzystywana do odtwarzania izolacji poziomych, ale też pionowych. Nie ma jednak konieczności jakichkolwiek ziemnych prac.

Kwestie, które powinniśmy mieć szczególnie na uwadze…

Dla zupełnej gwarancji tego, że iniekcja będzie wykonana w konkretnym budynku odpowiednio, ale też by niosła za sobą oczekiwane skutki, wymaga się poświęcenia pewnej ilości czasu, aby trafić na najlepszą firmę, która będzie mogła dla nas wykonać taką usługę. Należy zatem wybierać tylko takich usługodawców, którzy mają już odpowiednie doświadczenie w tej dziedzinie, ale też posiadają profesjonalny sprzęt, bez którego się nie obędzie. Opłaca się wykorzystać wyszukiwarkę, do której można wprowadzić pewną frazę, a chociażby osuszanie budynków, ścian, lub murów. Jedynie korzystając z usług sprawdzonej firmy, będziemy mieli pewność tego, że wszelkie prace wykonane są rzetelnie, a dodatkowo dobrana została prawidłowa metoda, w zależności od warunków jakie panują w budynku. Gwarancją sukcesu będą zatem tylko te iniekty, które posiadają parametry spełniające istotne wymagania.