Jaka metoda ustawienia projektora Sony, okaże się najlepszym rozwiązaniem? – Sufit oraz stojak

21 listopada, 2019 by Brak komentarzy

Dziś, oferty sklepów z urządzeniami elektrycznymi bogate są w dziesiątki modeli przeróżnych projektorów, a te obsługują nawet 4K! Co więcej, nawet jeśli wystarczy nam dobry model Full HD, koszt i tak będzie niższy, niż za telewizor. Kupno rzutnika to jednak nie taka prosta sprawa, gdyż przed tym, należy jeszcze odpowiedzieć sobie na kilka pytań i rozwiązać parę problemów.

Kiedy sięgamy po projektor Sony musi zadecydować, czy zostanie on przez nas ustawiony na stojaku, czy przymocujemy go do sufitu. Pamiętajmy, że to tylko jeden z kilku problemów, jednak umiejscowienie rzutnika multimedialnego jest sprawą niebagatelną, gdyż bezpośrednio wpływa na poprawne działanie sprzętu. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz projektor będzie urządzeniem stacjonarnym, czy też używanym raczej sporadycznie, podczas specjalnych okazji.

Kiedy zdecydować się na sufit?

W wypadku, gdy jesteśmy zdecydowani, aby projektor stał się stałym elementem naszego salonu, warto zastanowić się nad zamontowaniem go pod sufitem, ponieważ dzięki temu nie będzie on utrudniał normalnego funkcjonowania. Obraz będzie rzutowany z bardzo wysoka, a to szansa, że głowy widzów nie będą go zasłaniać. Rozwiązanie to jednak nie jest pozbawione pewnych wad. Należy odpowiednio wcześniej zaplanować miejsce, skąd obraz będzie rzutowany, ponieważ może to nieco utrudnić nam późniejsze remonty i aranżacje wnętrza. Utrudnieniem może być również oświetlenie sufitowe. Zwisający żyrandol, może nie sprzyjać ustawieniu projektora. Jako, że projektor musi być podłączony do prądu, warto pomyśleć o okablowaniu. Nieopodal urządzenia musi być gniazdko elektryczne, a jeśli nie – konieczny będzie remont lub przedłużacz, który nie jest wygodny i estetyczny. Warto pomyśleć o sposobie dostarczania obrazu, gdyż tańsze projektory nie zawsze obsługują łączność bezprzewodową i niekiedy konieczne będzie wykorzystanie kabla HDMI bądź przewodu sieciowego. Można też postawić na specjalne urządzenie, które podłącza się do USB, dzięki któremu projektor obsługuje moduł Wi-Fi.

Kiedy stojak będzie lepszą opcją?

Jeśli jesteśmy przekonani, że nie będziemy zbyt często korzystać z naszego projektora, warto zastanowić się nad zakupem specjalnego stojaka na wysięgniku. Dzięki niemu, w każdym momencie będziemy mogli ustawić urządzenie w odpowiedniej odległości od miejsca projekcji, ale też i na dobrej wysokości by głowy oglądających nie zasłaniały obrazu. Mimo tego, że projektor może stanąć zaraz przed widzami, taka sposobność może generować przynajmniej dwa istotne problemy. Jako, że system chłodzenia urządzenia w niektórych momentach może przybierać na sile i być dość głośnym, istnieje ryzyko, że zakłóci to odbiór dźwięku przez widzów. Co więcej, wielkość rzutowanego obrazu może ulec zmniejszeniu. Często okaże się, że finalny rozmiar to około 40” a to wcale nie jest zbyt wielki obraz gdyż jak wiadomo, nawet wśród telewizorów taka przekątna ekranu zaczyna być poniżej pewnego standardu. Obecnie możemy kupić już telewizory, które mają 80”, a te około 50” zaczynają być już dolną granicą, podczas wyboru.