Jak chronić zboża przed chorobami?

20 kwietnia, 2020 by Brak komentarzy

Optymalne nawożenie roślin jest kluczowe, jeżeli chcemy uzyskać wysokie plony. Ważny jest także prawidłowy termin siewu, trzeba zadbać też o odpowiednią odmianę. Bardzo ważną funkcję pełni też zastosowana ochrona roślin, w tym dopasowanie właściwego programu fungicydowego chroniącego przed chorobami. Jak chronić zboża?

Jak chronić zboża?

Odpowiednia ochrona zbóż jest niezbędna, inaczej plony nie będą tak obfite, jak mogłoby się wydawać. Jeden zabieg ochronny fungicydem zapewnia plony większe o 30-50%, przy czym zależy to w dużej mierze od warunków pogodowych, jakie panują w danym czasie, a także chorób występujących w danym roku. Wraz z rozpoczęciem się wiosny powinniśmy się liczyć z atakiem patogenów chorobotwórczych. Warto liczyć się z mączniakiem prawdziwym zbóż, który jest dla nich bardzo niebezpieczny, należy uważać też na eptoriozę paskowaną liści, rynchosporiozę czy plamistość siatkowa w jęczmieniu. Aby móc chronić zboża, warto stosować odpowiednie preparaty, które można dostać w sklepach ogrodniczych. Przeważnie są to mieszaniny dwóch substancji aktywnych, które można stosować, nawet w niskich temperaturach. Środki ochrony zbóż warto zastosować od pełni krzewienia zbóż do fazy kwitnienia. Dzięki temu można uniknąć zachorowania roślin na rdzę brunatną, ale nie tylko. Dużo preparatów jest opartych na dwóch składników, niektóre posiadają dodatkowo w składzie epoksykonazol z grupy triazoli. 

Najważniejszy w ochronie zbóż będzie zabieg T1, to dobry sposób na to, aby móc uniknąć chorób zbóż. Kluczowe jest to, aby zabieg był przeprowadzony w odpowiednim czasie, bo jeśli się spóźnimy wówczas wpłynie to bardzo niekorzystnie na jakość i ilość plonów. Warto zastosować środek Wirtuoz 520 EC, który wykonuje się jako pierwszy. To bardzo dobry  fungicyd pod względem składu, a także koncentracji składników. Stosując go możliwe jest zapobieganie i zwalczanie wszystkich podstawowych chorób, jakie mogą rozwinąć się w zbożach. 

Na mączniaka i nie tylko

Wirtuoz 520 EC skutecznie zapobiega rozwojowi mączniaka, który może rozwinąć się wiosną. To zdecydowanie jeden z najskuteczniejszych środków, które można zastosować na tego typu chorobę roślin, ale nie tylko. Stosując Wirtuoza możemy skutecznie zabezpieczyć uprawę także przed brunatnej plamistości liści, septoriozy paskowanej liści, septoriozy plew, fuzariozy kłosów, rdzy brunatnej. Ten preparaty działa szczególnie chronią trzy szczytowe liście i podstawę źdźbła, które w 70% odpowiadają za tworzenie się plonu ziarna.

Nie ulega wątpliwości, że bez odpowiedniego zabezpieczenia zbóż, nie uzyskamy zadowalających efektów i plonów. Niestety w dzisiejszych czasach rośliny są narażone na szereg chorób, muszą walczyć także z insektami. Całe szczęście w dzisiejszych czasach ochrona zbóż jest dużo łatwiejsza, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie mamy dostęp do bardzo skutecznych środków zwalczających wirusy, grzyby, insekty, dzięki temu nasze uprawy są dobrze chronione. Oczywiście bardzo ważną kwestią jest to, aby stosować takie preparaty z umiarem, zawsze stosujmy się do wskazań zamieszczonych na opakowaniach wybranych środków. Dzięki temu można będzie zachować bezpieczeństwo i będziemy mieć pewność, że zarówno ludzie, jak i zwierzęta nie ucierpią z powodu stosowania środków ochrony roślin.