Interesuje Cię przedszkole językowe? Dowiedz się jak funkcjonuje oraz jakie posiada zalety!

13 marca, 2020 by Brak komentarzy

W naszym kraju możemy zauważyć wzrost ofert językowych przedszkoli, gdzie przebywają zarówno polskie dzieci, jak i te obcokrajowców. Nie da się ukryć, że najwięcej takich placówek spotkamy w większych miastach, a wybór stanowią te niemieckie, kanadyjskie, amerykańskie, włoskie, francuskie, a nawet hebrajskie! Ogólnie, spotkamy się z bardzo bogatą ofertą. Nim jednak nasza pociecha trafi do takiego przedszkola, zastanówmy się nad tym, co chcemy tym osiągnąć. Wypada wiedzieć, że nie sprawi to, iż maluch po kilku miesiącach opanuje płynne posługiwanie się językiem angielskim. Małe dzieci bardzo szybko przyswajają sobie słownictwo, natomiast nie jest to tempo ekspresowe.

Jeśli interesuje nas dobre przedszkole Wilanów może stać się dla nas czymś, co zdecyduje o wyborze, natomiast powinno nam w głównej mierze zależeć na rozwijających zajęciach. Dużą popularnością cieszą się ostatnimi czasy placówki profilowane, a są to w głównej mierze przedszkola prywatne. Jeśli chcemy, aby nasza pociecha łatwiej przyswoiła sobie np. język angielski, warto zapisać ją do przedszkola, gdzie już od pierwszy lat życia, będzie miała styczność z wieloma obcymi słowami.

Jak funkcjonuje przedszkole o profilu językowym?

Najważniejsze jest to, aby przedszkole realizowało odgórnie narzuconą podstawę programową. Grupą opiekują się zwykle dwie osoby, z których jedna mówi do nich w języku obcym i jest to najczęściej native speaker, czyli ktoś z zagranicy, dla którego jest to ojczysty język, ale posiada też kwalifikacje do pracy z dziećmi. Drugą osobą jest tzw. metodyk, czyli opiekun czuwający nad tym, aby realizowany był program. Lektor będzie obecny na każdych zajęciach, a dziecko słuchając obcego języka w czasie zabawy, będą nieświadomie zapamiętywać nowe słowa. Oznacza to, że w czasie zabawy, maluchy będą poznawać nie tylko polskie, ale też angielskie słownictwo, dotyczące danego zagadnienia.

Okazuje się, że małe dziecko nie wymaga lekcji, a bardziej codziennego i systematycznego kontaktu z obcym słownictwem, które odnosi się do konkretnych okoliczności, aby zarówno podczas zajęć i zabaw, móc chłonąć jak najwięcej. Zdaniem lingwistów, dochodzi tutaj do zjawiska imersji, czyli całkowitego zanurzenia się w obcym języku, a to najskuteczniejsze forma nauki.

Największe zalety takich placówek

Przedszkola językowe są często miejscem, gdzie uczęszczają dzieci obcokrajowców, którzy zamieszkują nasz kraj, lub też maluchy z mieszanych związków. Spotykają się tam dzieci o odmiennym kolorze skóry, innych wyznaniach, a dzięki temu, dziecko nabiera świadomości, że tak wygląda świat i jest to naturalne zjawisko. Dzięki temu, wyrobią sobie naturalną akceptację inności i różnic u każdego człowieka. Co więcej, znajomości i sympatie zawierane w przedszkolach, mogą przenosić się na całe rodziny, a oznacza to wspólne spędzanie urodzin, czy też innych rodzinnych świąt. Może być to np. malowanie pisanek, przygotowanie wypieków bożonarodzeniowych, czy też robienie figurek z żołędzi i kasztanów, co może znacznie wzbogacić obyczajowość i znajomość kultury kolegów z zagranicy. Co więcej, styczność z innymi kulturami, wiąże się z zyskiem również dla innych członków rodziny.

Mówi się, że nowy język może dać nam nowe życie. Znając jeden, żyjemy zatem tylko raz. Jeśli dziecko ma styczność z obcym językiem, łatwiej będzie przyswajać również kolejne. Jest to ogromna zaleta, która bardzo mocno wpływa na życie zawodowe. Co więcej, wielojęzyczne dzieci, będą miały o wiele łatwiej na zagranicznych rynkach pracy. Znajomość kilku języków obcych, pozwala o wiele lepiej radzić sobie w rzeczywistości i społeczeństwie, gdzie wymaga się od nas elastyczności i mobilności. Warto wiedzieć, że maluch, który uczy się języków obcych, będzie mógł nauczyć się ich w wysokim stopniu, szczególnie pod względem nienagannej wymowy. Okazuje się, że do dziesiątego roku życia człowieka, kształtują się jego narządy mowy, stąd właśnie należy je jak najwcześniej edukować językowo.