Badanie markerów nowotworowych

3 marca, 2020 by Brak komentarzy

Markery nowotworowe są substancjami, których stężenie w organizmie ulega podwyższeniu podczas zachorowań na nowotwór, a poziom ich poznajemy wykonując badanie markerów nowotworowych. Nie zawsze jednak dochodzi do tej sytuacji przez choroby nowotworowe, gdyż za podwyższone stężenie markerów odpowiadać mogą także choroby nienowotworowe. Zdrowe komórki również mogą wytwarzać markery nowotworowe w celu zwalczenia tej choroby. To swoista reakcja układu odpornościowego na pojawienie się intruza w organizmie. Wykrycie markerów nowotworowych odbywa się poprzez wykonania badania krwi, moczu lub tkanki. W zależności od sytuacji, badanie wykonać można odpłatnie lub po otrzymaniu skierowania od lekarza specjalisty.

Najczęściej badane

PSA to z marker raka prostaty. Uznaje się go za typowy marker w przypadku tego narządu i pojawić może się w podobnych schorzeniach. Norma stężenia ulegia zmianie ze względu na więk mężczyzn, a pierwsze badanie zaleca się wykonać w okolicach 40. roku życia.

Kolejnym markerem, która zaliczane jest do tych najcześciej badanych jest CA 72-4. Związek ten nie występuje w tkankach nie dotkniętych chorobą nowotworową. Podwyższony poziom markera CA 72-4 może także informować o tak zwanych gruczolakach, które określają lokalizację różnych rodzajów raka. Zaliczają się do nich rak jelita grubego, przełyku, jajnika i żołądka. Podwyższony poziom CA 72-4 oznacza przymus przeprowadzenia dodatkowych badań mających na celu przeprowadzenia odpowiednio skutecznej diagnozy.

Przejdźmy do kolejnego markera, którym jest AFP. Wykonuje się go przy podejrzeniu nowotworu wątroby lub jąder. Warto zauważyć, że ilość tego markera zanika w organizmie po urodzeniu, co wynika z faktu, że nie jest już dalej produkowany. Pacjenci cierpiący na marskość wątroby mogą przejawiać podwyższone stężenie tego markera. Podobna sytuacja zdarzyć się może w przypadku pacjentów z z niezłośliwymi guzami na wątrobie, kobiet w ciąży oraz osób z zapaleniem wątroby HBV.

CA 125 to marker wykorzystywany w diagnostyce raka jajnika. Najważniejszą informacją w tej sytuacji jest fakt, iż 83 procent kobiet chorujących na ten rodzaj nowotworu ma podwyższony poziom markerów nowotworowych w organiźmie. Z kolei w przypadku zdrowych osób liczba ta wynosić będzie zaledwie 1-2 procent. To pozwala stwierdzić, że marker jest dokładny. Dodatkowo, CA 125 informować może o raku nerki czy płuca.

Następnym często występującym markerem jest CEA. Wysoki poziom tego markera określanego jako antygen pojawia się w przypadku sporej ilości nowotworów. Są to nowotwory: pęcherza moczowego, piersi, wątroby, płuc, trzustki i jelita grubego. W przypadku pacjentów z nowotworem jelita grubego badanie odgrywa specjalną rolę w postaci monitorowania chorych poprzez badanie poziomu markera. Marker CEA jest produkowany w dużych ilościach w życiu płodowym, a następnie wydalany przez trzustkę w połączeniu z komórkami przewodu pokarmowego. W momencie, gdy przychodzimy na świat ilość tego antygenu jest bardzo niska w organizmie. Marker CEA oznacza oczywiście także problemy zdrowotne nie wynikające z chorób nowotworowych. Są to zapalenie wątroby, marskość wątroby u alkoholików i wrzodziejące zapalenie jelita.